Borsa manüplasyoncularına ceza

İş’te Gündem’in haberine göre, borsada son dönemde agresif hareketlerin sahne olduğu ve bir çok küçük yatırımcının battığı Ensari Deri Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ (#ENSRI) hisse senedinde manipülasyon iddiasıyla 11 kişiye ceza geldi.

Ağustos ayında fiyatı sadece 9 liray iken grup hareketi ile 2 ayda 46 liraya yükseldi. Burada bazı sosyal medya fenomenleri tarafından da 100 lira olacak diye pazarlanan senet sert düşüşle kısa sürede 17 liraya düştü.

Sermaye Piyasası Kurulu SPK uzun incelemeler sonucu hissede işlem yapan ve aralarında bir avukatında bulunduğu 11 kişiyi tespit ederek işlem yasağı verdi.

Konu ile ilgili olarak SPK’dan şu açıklama yapıldı:

Ensari Deri Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ (ENSRI) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle? 6362 sayılı SPKn’nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla? 6362 sayılı SPKn’nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca? aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 04.12.2023 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir