Araştırma: Yapay zeka görselleri insanları cezbediyor mu?

Cognition and Emotion dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, İtalya ve Finlandiya’dan bilim insanları, cinsel açıdan tahrik etmek için tasarlanan yapay zeka görsellerine nasıl tepki verdiğimizi gözlemledi.

Bilim insanları başta, insanların, bir görselin avatar olduğuna inandıklarında daha az tahrik olacakları hipotezini öne sürdüler.

PsyPost’a yaptıkları ortak açıklamada çalışmanın yazarları Alessandro Demichelis ve Alessandro Ansani, “Özellikle şu soruyu yanıtlamak istedik: Yapay olarak oluşturulduğu düşünülen görüntüler, gerçek görüntülerle aynı düzeyde uyarılma yaratma kapasitesine sahip mi, yoksa gerçek görüntüler bu açıdan hâlâ avantajlı mı?” şeklinde konuştu. 

Araştırmacılar, mayo veya iç çamaşırı giyen, çekici erkek ve kadınların görüntülerini içeren iki test gerçekleştirdi. Bir deneyde, katılımcılardan her fotoğraftaki uyarılma düzeylerini derecelendirmelerini ve ardından görüntünün yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini tahmin etmelerini istediler. Deneyin başka bir turunda aynı görüntüler kullanıldı ancak bu sefer açıkça gerçek veya sahte olarak etiketlendi.

Her iki deneme de araştırmacıların, özgünlük algısının, çalışmaya katılan heteroseksüel erkek ve kadınlar için cinsel uyarılmada önemli bir rol oynadığı yönündeki varsayımını doğruladı. Ayrıca erkeklerin sahte fotoğraflara kadınlara göre daha kolay ısındığını da buldular.

Demichelis ve Ansani, “Bulgularımız, yapay olarak oluşturulduğuna inanılan fotoğrafların, gerçek olduğu düşünülen fotoğraflardan daha az tahrik edici olduğu görüşünü destekliyor, ancak sahte olduğu iddia edilen görsellerin, özellikle erkeklerde, yalnızca daha düşük bir miktarda, hâlâ uyarılma yaratma kapasitesine sahip olduğunu bulduk.” dedi.

Araştırmacılar, bulguların insanların dijital içerikle olan etkileşimlerine dair önemli bir fikir olduğunu söyledi.

Yaptıkları açıklamada, “Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler kalıcıdır ve her teknolojik gelişme hem fırsatlar hem de tehlikeler sunar. Cinsel uyarılma alanında, bulgularımız bunların ‘gerçek’ dünyanın yerini almayacağını gösteriyor çünkü bir görüntünün yapay zeka tarafından oluşturulduğuna dair salt inanç uyarılmayı azaltmak için yeterli. Başka bir deyişle, öyle görünüyor ki, yapaylığa karşı hala insanlığı güçlü bir şekilde tercih ediyoruz.” dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x