İkinci el bir araba alışverişi söz konusu olduğunda ödevinizi iyi yapmalı ve doğru soruları sormalısınız…

İkinci El Araba Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Şeyler:

Elbette her ikinci el araba alışverişi deneyimi aynı olmayacak; bu nedenle üç otomotiv uzmanına, ikinci el bir araç satın almadan önce dikkate alınması gereken en önemli hususların neler olduğunu öğrenelim:

Mali durumunuzu göz önünde bulundurun
Finansmanı düşünüyorsanız, mevcut faiz oranları ve kredi uzunluğuyla birlikte ne kadar para yatırmak istediğinizi belirleyerek başlayın.
İkinci el elektrikli araçların fiyatları düşüyor ve bu da 2024’ün yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun olup olmadığını düşünmek için iyi bir zaman olduğunu gösteriyor.
“Garanti süresi ne kadar kalmış olursa olsun, ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmeniz ve bunların garanti süresi dolmadan onarılmasını sağlamanız için size zaman kazandırır.”
Aynı zamanda aklınızdaki arabanın işçilik maliyetinin ne kadar olduğunu öğrenmeniz işinize yarayacaktır.Lüks marka araçların, lüks olmayan emsallerine göre ne kadar daha fazla tamir edilmesi gerektiğini görünce şok olabilirsiniz.Bu, yolda hoş olmayan bir sürprizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Kilometreyi göz önünde bulundurun
Araçları karşılaştırırken ikinci el araba alışverişi yapanları kilometreye yeni bir açıdan bakmak gerekiyor.Düşük kilometreli bir araç daha iyi bir seçenek gibi görünse de, bakımı düzgün yapılmadığı sürece durum her zaman böyle değildir. Düşük kilometreli kullanılmış bir aracı yeni bir araçla karşılaştırdığınızda tasarruflar ciddi boyuttadır. Örneğin birkaç bin kilometre yapmış az kullanılmış bir aracın fiyatı, sıfır modele göre ortalama %11 daha ucuzdur.

Aracın geçmişini göz önünde bulundurun
Kullanılmış bir araba ister bir bayi tarafından ister özel bir satıcı tarafından satılıyor olsun, aracın geçmiş raporunu mutlaka isteyin.
[Rapordaki] bilgiler önceki kazaları, sahiplik geçmişini ve bakım kayıtlarını açığa çıkararak arabanın sağlam bir satın alma olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir” .Rapor ayrıca aracın daha önce tamir edilip edilmediğini de size bildirecektir. Ayrıca aracın çalınıp çalınmadığını öğrenmek için sigortadan araştırın.
Araç geçmişi raporları her zaman %100 doğru olmasa da , bir rapor üzerinde ısrar etmenin önemini vurgulamakta yarar var.Bazı eyaletler, eğer bir satıcıdan alışveriş yapıyorsanız, size önceki sahibinin adını bile verecektir; onlarla iletişime geçmek başka bir potansiyel olarak iyi bilgi kaynağı olabilir.

Özel bir satıcıdan satın alıyorsanız onlara şunu sormanızı öneriyoruz:

 • Aracı neden satıyorsunuz?
 • Ne zamandır ona sahipsin?
 • Arabayı muayene için tamircime götürebilir miyim?

Önceki sahibinden bir araba satın alıyorsanız, ayrıca bakım kayıtlarını ve yakın zamanda düzeltilmesi gereken herhangi bir sorun olup olmadığını sormanızı da öneririz…

 • Arabanın ötesinde, marka ve modelinin yanı sıra dayanıklılık veya düşük bakım maliyetleri açısından üst sıralarda yer alıp almadığını araştırmaya da zaman ayırın.
 • Ayrıca marka ve modele özgü genel sorunları incelemek ve aracın geri çağrılıp toplatılmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Çevrimiçi forumları ve araç sahibi gruplarını ziyaret etmek, diğer araç sahiplerinin karşılaştığı genel sorunları ve sorunları çözmek için nelerin gerekli olduğunu öğrenmenin harika bir yoludur.
 • Son olarak satıcıya aracın su altında kalıp kalmadığını sormayı ve mümkünse aracın tapusunu kontrol etmeyi tavsiye ediliyor. Bir satıcı bir aracı yeniden satmaya çalıştığında, başlıkta aracın kurtarılmış bir araç olup olmadığı belirtilmelidir, bu da onun büyük bir kazaya veya doğal afete karıştığı anlamına gelir.
 • Aracın su altında kaldığından şüpheleniyorsanız koltukların altında ve bagajda pas, çamur veya küf kokusu olup olmadığını kontrol edin.
 • Aracın durumunu göz önünde bulundurun
 • Teklifte bulunmadan önce arabanın hem içini hem de dışını iyice incelemelisiniz..Hizalama sorunlarına işaret edebilecek pas, boya hasarı ve eşit olmayan lastik aşınması belirtileri arayın.
 • Kaputun altına bakın ve herhangi bir sızıntı veya olağandışı motor sesi olup olmadığını kontrol edin.
 • Ayrıca, satın alma öncesi inceleme için aracınızı yerel bir tamirhaneye götürmeyi de düşünebilirsiniz.Bu genellikle yalnızca bir saatlik bir çalışma gerektirir ve yalnızca arabayı kaldırdığınızda görülebilecek sorunları ortaya çıkarabilir.
 • Bir arabanın size ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmanın yanı sıra, size yanan uyarı ışıklarını görme ve aksi takdirde duyabileceğiniz rahatsız edici sesleri duyma şansını da vereceği için aracı bir test sürüşüne çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.Arabanın günlük yaşamınızda nasıl hareket edeceğine dair bir fikir edinmek için ara sokaklar, tepeler ve otoyolların olduğu bir rota seçmeye çalışın .Hızlanmayı, direksiyonu ve frenleri test edin ve görüşünüzün iyi olduğundan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir