Tapu sahibi herkesin ödemesi çıktı! Son tarih verildi ödemeyene büyük ceza

SERPİL DEMİR-GÜNBOYU

Tapusu olan herkesi ilgilendiren emlak vergisi 2. taksit ödeme süresi 30 Kasım 2023 tarihinde sona eriyor. Ödemeyenlere günlük gecikme cezası uygulanacak. Emlak vergisi borcu olan taşınmazların satışına izin verilmeyecek.

Taşınmaz mal sahipleri, emlak vergisi 2. taksit ödemelerini 30 Kasım 2023 tarihine kadar yapmak zorunda.

Aksi takdirde günlük gecikme cezası ödemek durumunda kalacaklar. Ayrıca emlak vergisi borcu olan taşınmazların tapu devri yapılamayacak.

Ev, işyeri, konut, arsa ve dükkan gibi taşınmazı olan kişiler, emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödemeleri her yıl Mart ayında başlar ve 31 Mayıs’ta sona erer.

İsteyenler tek seferde peşin ödeme yapabilirken, isteyenler de iki eşit taksit halinde ödeme yapabilir.

Emlak vergisi 2. taksit ödeme süresi 1 Kasım 2023 tarihinde başladı ve 30 Kasım 2023 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar borcunu ödemeyen kişilere günlük gecikme cezası uygulanacak.

Gecikme cezası, borcun %1,40’ı oranındadır.

Emlak vergisi borcu olan taşınmazların satışına izin verilmeyecek. Tapu devri için önce borcun ödenmesi ve satış esnasında emlak vergisi borcu yoktur yazısı ibrazı istenecek.

Emlak vergisi tutarı, taşınmazın değeri, yeri ve niteliğine göre değişir. Mart ayında 349 TL ödeme yapan ev sahipleri Kasım ayında da aynı tutarı ödeyecekler.

Ödemeler vergiye konu olan taşınmazın sınırları içerisinde yer alan il – ilçe belediyelerine yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x